Jedna z najdroższych i najelegantszych ulic Warszawy, część zabytkowego Traktu Królewskiego. Nowy Świat rozpoczyna swój bieg przy placu Trzech Krzyży, następnie przecina Aleje Jerozolimskie i Świętokrzyską, by przejść w ul. Krakowskie Przedmieście na wysokości ul. Oboźnej i pomnika Mikołaja Kopernika. Ulica jest dostępna jedynie dla pojazdów komunikacji miejskiej, taksówek oraz pojazdów uprzywilejowanych.
Nazwa Nowy Świat pochodzi prawdopodobnie od znajdującej się w tym miejscu w XVII w. jurydyki Nowoświeckiej (szlacheckiej posiadłości z samodzielnie stanowionym prawem). Reprezentacyjną ulicą Warszawy Nowy Świat stał się w XIX wieku. Działały tu pierwsze sklepy, cukiernie i kawiarnie, zakłady rzemieślnicze i domy mody. W okresie międzywojennym Nowy Świat był jedną z najruchliwszych ulic w Warszawie, z eleganckimi sklepami, restauracjami, kinami i hotelem Savoy. Zabudowa ulicy została zniszczona podczas II wojny światowej. Po wojnie zrekonstruowano zabudowę ulicy, nawiązując do jej wyglądu z początków XIX wieku.
Do najważniejszych obiektów zlokalizowanych wzdłuż i w okolicy Nowego Światu należą: pałac Staszica, pomnik Mikołaja Kopernika, pałac Zamoyskich, pałac Kossakowskich, pałac Branickich, pałacyk Sanguszków, pałac Strońskiego, pomnik gen. Charles’a de Gaulle’a i Centrum Bankowo-Finansowe (dawny Dom Partii).